A hiker might have an average speed of 2.0 m/s, whereas a particularly excited bumble bee can have average speeds of up to 4.5 m/s


This formula triangle can be used to help calculate different quantities in the relationship for average speed, distance and time

Planes fly at typical speeds of around 250 m/s.Calculate the distance travelled by a plane moving at this average speed for 2 hours.
Step 1: List the known quantities
Step 2: Write the relevant equation

Step 3: Rearrange for the distance moved
distance moved = average speed × time taken
Step 4: Convert any units
2 hours = 2 × 60 × 60 = 7200 s
Step 5: Substitute the values for average speed and time taken
distance moved = 250 × 7200 = 1 800 000 m
转载自savemyexam
以上就是关于【Edexcel IGCSE Physics 复习笔记 1.1.2 Speed】的解答,如需了解学校/赛事/课程动态,可至翰林教育官网获取更多信息。
往期文章阅读推荐:
深耕九载!30+国际竞赛/课程讲义,硕博100%团队操刀,助力爬藤冲G5!

© 2026. All Rights Reserved. 沪ICP备2023009024号-1