(final speed)2 = (initial speed)2 + 2 × acceleration × distance moved
v2 = u2 + 2as
A car accelerates steadily from rest at a rate of 2.5 m/s2 up to a speed of 16 m/s.Calculate how far the car moves during this period of acceleration.
Step 1: Identify and write down the equation to use
v2 = u2 + 2 × a × s
Step 2: List the known quantities
Step 3: Substitute known quantities into the equation and simplify where possible
162 = 02 + (2 × 2.5 × s)
256 = 5 × s
Step 4: Rearrange the equation to work out the distance moved
s = 256 ÷ 5
s = 51.2 m
Writing out your list of known quantities, and labelling the quantity you need to calculate, is really good exam technique. It helps you determine the correct equation to use, and sometimes examiners award credit for showing this working.
转载自savemyexams
以上就是关于【Edexcel IGCSE Physics: Double Science 复习笔记:1.1.7 Calculating Uniform Acceleration】的解答,如需了解学校/赛事/课程动态,可至翰林教育官网获取更多信息。
往期文章阅读推荐:
深耕九载!30+国际竞赛/课程讲义,硕博100%团队操刀,助力爬藤冲G5!

© 2026. All Rights Reserved. 沪ICP备2023009024号-1