G.P.E = mgΔh
The energy an object possess due to its position in a gravitational field
The work done per unit mass in bringing a test mass from infinity to a defined point


Gravitational potential increases and decreases depending on whether the object is travelling towards or against the field lines from infinity
A planet has a diameter of 7600 km and a mass of 3.5 × 1023 kg. A rock of mass 528 kg accelerates towards the planet from infinity.At a distance of 400 km above the planet’s surface, calculate the gravitational potential of the rock.
Step 1: Write the gravitational potential equation

Step 2: Determine the value of r
r is the distance from the centre of the planet
Radius of the planet = planet diameter ÷ 2 = 7600 ÷ 2 = 3800 km
r = 3800 + 400 = 4200 km = 4.2 × 106 m
Step 3: Substitute in values

Remember to keep the negative sign in your solution for gravitational potential. However, if you’re asked for the ‘change in’ gravitational potential, no negative sign should be included since you are finding a difference in values (between 0 at infinity and the gravitational potential from your calculation).
转载自savemyexams
以上就是关于【CIE A Level Physics复习笔记13.2.1 Gravitational Potential】的解答,如需了解学校/赛事/课程动态,可至翰林教育官网获取更多信息。
往期文章阅读推荐:
翰林独家 | 经济学竞赛核心精讲,一册打通NEC/IEO/USAEBO!
2026 ALEVEL 夏考A率出炉!爱德思vs牛津AQA,哪些科目真的“好出分”?

© 2026. All Rights Reserved. 沪ICP备2023009024号-1