12 u = 12 × 1.66 × 10-27 = 1.99 × 10-26 kg

The number of atoms of carbon-12 in 12 g of carbon-12; equal to 6.02 × 1023 mol-1
2.0 mol of nitrogen contains: 2.0 × NA = 2.0 × 6.02 × 1023 = 1.20 × 1024 atoms



How many molecules are there in 6 g of magnesium-24?
Step 1: Calculate the mass of 1 mole of magnesium
One mole of any element is equal to the relative atomic mass of that
element in grams
1 mole = 24 g of magnesium
Step 2: Calculate the amount of moles in 6 g

Step 3: Convert the moles to number of molecules
1 mole = 6.02 × 1023 molecules
0.25 moles = 0.25 × 6.02 × 1023 = 1.51 × 1023 molecules
If you want to find out more about the mole, check out the AQA A Level Chemistry revision notes!
转载自savemyexams
以上就是关于【AQA A Level Physics复习笔记6.5.5 Avogadro, Molar Gas & Boltzmann Constant】的解答,如需了解学校/赛事/课程动态,可至翰林教育官网获取更多信息。
往期文章阅读推荐:
全网破防!ALevel CIE数学M1疑似错题?经济P2难度飙升?5月6日大考考情分析必看!
A-Level CIE就大规模泄题发布最严处罚!哪些考生必须重考?你的成绩怎么办?

© 2026. All Rights Reserved. 沪ICP备2023009024号-1