
E = QV = 1.6 × 10-19 C × 1 V = 1.6 × 10-19 J
The energy gained by an electron travelling through a potential difference of one volt
1 eV = 1.6 × 10-19 J
eV = ½ mv2

Show that the photon energy of light with wavelength 700nm is about 1.8 eV.
Step 1: Write the equations for wave speed and photon energy


Step 2: Calculate the photon energy in Joules

Step 3: Convert the photon energy into electronvolts
1 eV = 1.6 × 10-19 J J → eV: divide by 1.6 × 10-19

转载自savemyexams
以上就是关于【CIE A Level Physics复习笔记22.1.2 The Electronvolt】的解答,如需了解学校/赛事/课程动态,可至翰林教育官网获取更多信息。
往期文章阅读推荐:
翰林独家 | 经济学竞赛核心精讲,一册打通NEC/IEO/USAEBO!
2026 ALEVEL 夏考A率出炉!爱德思vs牛津AQA,哪些科目真的“好出分”?

© 2026. All Rights Reserved. 沪ICP备2023009024号-1